3 Aralık 2009 Perşembe

Slavoj Žižek Boğaziçi'nde

fotoğraf: Selen Erdoğan. Altyazı'nın "izliyorum" köşesi için Kasım 2007 tarihinde çekilmiştir.

Slavoj Žižek'in 3-4 Aralık tarihlerinde ikinci kez Türkiye'ye gelerek Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştireceği duyurulan “Post-ideolojik Dünyada İdeoloji: Hollywood” başlığı altındaki konferansının ilk ayağı bu gün 13:00'te Albert Long Hall'de başladı. Žižek’in kitaplarını Türkçe yayınlayan Ecore Yayınları ile Boğaziçi Üniversitesi Politika Bölümü’nün ortaklaşa düzenlemiş olduğu etkinliğe ilgi yoğundu; bir çok öğrenci salonda yer kalmaması nedeniyle konferansın ilk yarısını salonun dışında kurulan projektörde canlı yayından izlemek zorunda kaldı.

Konuşmasında ağırlıklı olarak "post-ideolojik dünya" görüşünü açıklayan Žižek, politikadan günlük hayata, Hollywood filmlerinden reklam sloganlarına kadar bir çok alanda örnekler vererek günümüzdeki "iki yüzlü"lüğün (hypocracy) "alaycı inançsızlık"la (cynical disbelief) işlevini yerine getirdiğini iddia etti. Žižek'in iki yüzlü sinemaya dair verdiği örnekler arasında 2012, Kung Fu Panda, Beşir'le Vals, Lebanon, Dövüş Klubü, Underground isimleri geçerken konu kapsamını genişleterek sinema dışına da uzandı. Gandhi'den Hitler'e, Tayyip Erdoğan'dan Starbucks'a kadar bir çok isim sıradışı düşünürün iddialarının örnekleri oldu. Žižek, manipülasyonun ve iki yüzlülüğün tarihin hiç bir döneminde olmadığı kadar yoğun olduğu günümüzde en çok teorisyenlere ihtiyaç duyulduğunu belirterek konuşmasının ilk yarısını tamamladı. Verilen aradan sonra ikinci yarı soru cevap bölümüyle devam etti. Sloven düşünüre genellikle politika ile ilgili sorular yöneltildi.

Slavoj Žižek ilk olarak 2007 yılında Bilgi Üniversitesi'ndeki bir konferansı için Türkiye'ye geldiğinde, Altyazı ekibi kendisiyle muhteşem bir "izliyorum" gerçekleştirmişti. Altyazı'nın Aralık 2007 tarihli 68. sayısında bu tuhaf ve eğlenceli sohbeti okuyabilirsiniz.

Ayrıca Altyazı Arşivi'ndeki Kitap/Yeni Çıkanlar bölümlerinde, Slavoj Žižek'in sinemayı konu edindiği, Encore Yayınları tarafından derlenen Kieslowski, David Lynch, Matrix ve Hitchcock ana başlıklarına sahip kitaplarının incelemelerini bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder