26 Kasım 2009 Perşembe

Bayramda izlenecekler listesiLe bonheur - Varda
The Long Day Closes - Terence Davies
Crime and Punishment - Kaurismaki
Written on the Wind - Douglas Sirk
Two or Three Things I Know About Her - Godard (Bu geçen bayram listesinden kalma)
Mondo - Tony Gatlif
Closely Watched Trains - Jiri Menzel (en büyük ayıplarımdan)
The Mouth Agape - Maurice Pialat

5 yorum:

 1. bence bunlar arasında en bayramlık olanlar sirk ve menzel. aralarında benim de görmediklerim var, yalnız sonuncu filmi duymadığımı itiraf edeyim, nedir o?

  YanıtlaSil
 2. Evet, Sirk dışında biraz karanlık bir bayram listesi oldu galiba. Her sene biraz daha "bayramlık" bir liste yapmaya çalışsam da tam beceremiyorum bir türlü. Ama öğreniyorum biraz biraz. Tony Gatlif de bayramlık olabilir ama! Maurice Pialat ise adını orda burda duyup da uzun yıllardır merak ettiğim, eskilerden bir Fransız. Nasıl bir şey beklemeliyim Pialat'dan, açıkçası benim de en ufak bir fikrim yok.

  YanıtlaSil
 3. The Thirst,White Ribbon, Limits of Controll ilk gün itibariyle izlenmiştir. İkinci gün için yukarıdakilerden birkaç film ekliyorum listeme. Yalnız Pialat hakkında benim de en ufak bir fikrim yok! Derhal araştırıp açığa çıkarmalı... Bu arada Alyazı ailesine iyi bayramlar diliyorum.

  YanıtlaSil
 4. bayramlık ağzımızı açıyorsak, dün geceki ikinci synechdoche new york faciasından sonra, bu gece, death of a salesman(1985 versiyonu).
  kinsey(2004)ve The Parallax view (1974).

  Belgesel izlemeye hasret kalmışım;
  sıradakiler;
  kill your idols(2004)
  Vincent Price's Dracula; the great undead (1985)
  ve de
  Frank Zappa; Jazz from Hell (2003)

  Aslında Godard ne demiş; bayram etmek için, bir kız ve bir film (ve bir de silah) yeter ama işte...

  YanıtlaSil
 5. Pialat için Fransızların en underrated ve unutulmuş ustası diyebilirim. Beş filmini izledim, hepsi birbirini müthiş tamamlayan başyapıt düzeyinde filmler. Özellikle filmleri kronolojik sırayla izlemek çok faydalı oluyor Pialat konusunda.

  Pialat bayramda filmleri izlenmesi gereken en son yönetmen olabilir aslında :) Mouth Agape eşi ölmekte olan bir adamın günlük yaşamını, kendisine benzeyen oğlunun hayatıyla paralel olarak anlatan, araya da hiç duygusallaşmadan ölüm aşamalarını yerleştiren bir film. Bence bir başyapıt ama film bittikten sonra toparlanıp bir şeyler söylemek bile çok zor.

  Tatil highlightım Hong Sang Soo'nun çok keyifli ve incelikli filmi Like You Know it All'du. Umarım bir festivalde gösterilir.

  YanıtlaSil